Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Unikátní sbírka amerik v Nové Bystřici


22.06.2015

O víkendu bylo slavnostně otevřeno muzeum veteránů v Nové Bystřici, které se zaměřuje na historické vozy především americké provenience. Unikátní je sbírka předválečných modelů v čele se speciálně upraveným závodním Fordem T z roku 1912. 

Muzeum vzniklo v hale bývalé továrny a kromě zajímavých automobilů zaujme originálním provedením interiérů. Exponáty jsou rozčleněny do několika místností podle stáří a původu. Velkým tahákem jsou populární koráby z 50. a 60. let, znalci ovšem ocení především předválečné modely. A také fakt, že u každého vozu je zmíněn jeho příběh: kdo jej vlastnil, v jakém byl stavu, případně jak se zapsal do historie.

Duchovní otec muzea a sběratel veteránů Pavel Janouš pracoval na otevření expozice téměř čtyři roky, americkým veteránům se ale věnuje mnohem déle. Za vrchol expozice považuje svůj Ford T z roku 1912, který je speciálně upravený pro závody, má odlehčenou karoserii a úpravy motoru, který z objemu 2,9 l dává výkon 32 koní. Tento konkrétní exemplář pochází z Connecticutu a před tím, než byl zachráněn a zrenovován, sloužil na poli jako traktor k orbě a vláčení bran.

Dalším atraktivním exponátem je mimořádně zachovalý DeLorean. Vozy této značky jsou unikáty vlastně všechny, ten v muzeu v Nové Bystřici je jednou ze dvou verzí s přeplňovaným motorem. Jak udává pyšný majitel, druhý vůz je prokazatelně ztracen, navíc dochovaný kousek má bohatou historii a již dříve byl součástí expozice Technického muzea v Ženevě. Najeto má neuvěřitelných 2450 km.

V muzeu si ale přijdou na své i fanoušci jiných než amerických aut. V samostatné místnosti stojí legendy jednotlivých států a samozřejmě zde nechybí ani pár škodovek: Spartak jako kontrast vedle Rolls-Roycu a pak unikátní Škoda 130 RS, ve své době nejúspěšnější domácí závodní vůz. Jemu dělá společnost koncepčně podobné, ale jinak opět velmi kontrastní Porsche 911.

Na povedenou výstavu vzácných historických aut se můžete do jižních Čech vydat každý den kromě pondělí, otevřeno mají do září ve všední den od 10 do 16 hodin, o víkendu od 9 do 18. Vstupné činí 120 Kč, pro rodiny 250 korun.

Nahoru

Komentáře