Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Arkády v zajetí Porsche


28.05.2015

V pražském nákupním centru Arkády proběhla nevšední, avšak velmi zajímavá výstava, která se stala vyhledávanou akcí po nejednoho nadšence sportovních vozů a celodenního nakupování.

Jednalo se o výstavu supersportovních vozů německé automobilky Porsche. Výstava se netýkala jen posledních žhavých novinek pro movitější a náročné uživatele, ale zabrousila velice ladně a laskavě i do své bohaté historie a nabídla ukázku několika modelů pro muže a ženy, kteří by si rádi splnili svůj dětský sen.

Když jsem byl malý, znal jsem krom Škody, Trabanta a Tatry, ještě dvě značky vozidel. Sice jsem je tehdy neviděl na vlastní oči, ale věděl jsem, že jedno auta je červené s hopsajícím koníkem ve žlutém poli a to druhé, že je hlavně černé a že má velká kulatá světla. Nyní jsem trochu moudřejší a už jsem si i promyslel to věčné dilema, jaký vůz z těchto dvou značek bych rád do své garáže. Když tak nad tím teď dumám, asi žádné neb mam garáž maličkou, ve které mam Fiátka 600D a ten nikomu místo dělat nebude.

Jakmile jsem vstoupil do pasáže obchodního centra a postupoval do jeho středu, krom všudypřítomných plakátků „V zajetí Porsche“, byl jsem uvítán krasavcem Porsche 930 Turbo v kabátku světle zelené metalízy. Ano, je jasné, že po tomto entrée se mi na výstavě bude líbit. Můj pocit byl umocněn ještě o trochu více, když jsem zvedl hlavu a nade mnou v prostoru byl zavěšený jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších vozů, Porsche 356 Speedster. Tentokrát marketingový tah obchoďáku zapůsobil na jedničku. Kam odložit remcající chlapy a děti? No ano, na výstavu aut napříč celým centrem.

Postupoval jsem dál a snažil jsem se věnovat jen vystavovaným vozům, ale to fakticky nejde. Odolával jsem, ale reklama je mocná čarodějka a už si odnáším knížku z místního knihkupectví, nenávidím se. V dalším patře na mé smysly zaútočila další neskutečně hezká vozidla. Ač nejsem zarytým fandou této značky, tak vozy z minulého století z let sedmdesátých a osmdesátých, např. model 911 S Targa v modré metalíze nebo Carrera RS, jsou neskutečná vozidla. U nich bych velice silně přemýšlel o přistavení dalšího křídla své garáže. Na výstavní ploše jste mohli vidět jak nové vozy, tak i vývojovou řadu modelu Carrera, anebo evoluční změny modelu Targa. Jsem uchvácen, a abych z hlavy alespoň na chvilku vyhnal myšlenku na výměnu mého Fiátka a vzetí si půjčky, odcházím si koupit košili a něco k obědu. Takže zatím je to 2:0 pro obchoďák. Určitě by vás také zajímala nová vozidla, nové modely značky Porsche. Velice fotogenicky se tvářila Carrera GT v důstojné černé barvě a lehce bojovně polepený GT3 991, o kterém jsem už slyšel, avšak hmatatelný důkaz zatím chyběl. Já diletant. Pokud uvažujete o rodinném Porsche, pak jste měli štěstí a mohli jste si pořádně prolétnout Panameru a Macana.

Bylo zajímavé sledovat veškerý ruch kolem vystavených exemplářů. Postavil jsem se u bílé Carrery a ten v jednu chvíli vůz zaujal malého kloučka, který na Porsche ukazoval, stále se za ním otáčel a nechtěl se od něj hnout.  Tomu se říká láska. Maminka jen přikyvovala a jejich výrazy v obličeji se postupně měnily na částečnou reziganci. Třeba to právě byla ona chvilka, které zažehla v chlapci malý porsche plamínek a chlapec si bude nyní pamatovat, že Porsche je bílé, polepené červenými nápisy a mají velká, kulatá světla.                  

Je to velice lehké zamilovat se do krásy a zvláště do krásy, která má v sobě opodstatněnou duši. Platí to jak u žen, tak u automobilů a jak většina z nás ví, vozy Porsche duši mají. Je to fakt, který je již historií prověřený. Každý to však máme nastavené jinak. To, co jsem shlédl v Arkádách bylo působivé a rozhodně jsem byl více polapen vozy, které patří již do muzea a které jsou datovány do starších roků výroby. Vždyť jsem výstavu navštívil hned třikrát. Nový vůz Porsche mě bohužel tak moc nepolapil, na ulici se za ním neotočím, však dejme tomu ještě nějaký čas. 

Nahoru

Komentáře