Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Lovci předválečné krásy


31.05.2015

Komunistický režim chránil naše hranice proti špionům všeho druhu, dva holandské turisty
se zájmem o předválečné skvosty však neuhlídal.

Je všeobecně známo, že cestování na západ bylo v letech tuhé normalizace dostupné jen úzké hrstce československých občanů, kteří se o toto privilegium museli zpravidla nějakým způsobem zasloužit. Ani opačným směrem se však turisté z kapitalistické Evropy nehrnuli zdaleka v takových počtech jako dnes. Mnohem častěji mířili za sluníčkem do Španělska nebo na středomořské ostrovy. Výprava za mysteriózní železnou oponu měla vždy nádech exotického dobrodružství, za jakým dnes jezdíme na Kavkaz nebo do Bhútánu.

Nizozemští studenti umění Theo Barten a Maarten Swarts si s českými „orgány“ začátkem 70. let také užili svoje: při jedné z cest byli například na podobenkách v cestovních pasech ostříhaní na krátko zatímco ve skutečnosti už jim vlasy povážlivě narostly. Pasová kontrola je proto nechtěla vpustit do republiky a poslala je nechat se ostříhat k nejbližšímu německému holiči. Theo dodává, že s dotyčným takto celníci provozovali oboustranně výhodný obchod.

Coby milovníci starých aut byli při brázdění naší vlasti svým Citroënem CV2 doslova u vytržení z velkého počtu dosud běžně provozovaných předválečných vozů všech možných značek, které byly běžně k vidění na silnicích a v ulicích měst. Byly mezi nimi i skutečně vzácné kusy, jakkoliv mnohé z těch nejcennějších už se v poválečných letech staly lacinou kořistí vychytralých obchodníků ze Západu. Theo s Maartenem proto neváhali a jali se tu plechovou nádheru, co viděli všude kolem v různých stadiích rozpadu, dokumentovat.

Výsledek jejich počínání můžete vidět v knize s originálním názvem POZOR! (stejné varování bylo při jejich cestách po ČSSR často k vidění, a proto jej použili), kterou se oba nadšenci rozhodli vydat po dlouhé odmlce až loni v nizozemském nakladatelství Narwal, kde si ji můžete objednat.

Zcela unikátní obrazová publikace předkládá na 125 fotografiích raritní obraz automobilového skanzenu, jakým byly ještě začátkem 70. let československé silnice. Na chalupu se tehdy jezdilo vším možným od VW Kübel, kterých zbylo mraky po Němcích, přes obrovské mafiánské chevrolety nebo dodge až po zcela běžné české aerovky nebo Tatry včetně vzácných aerodynamických modelů T77 a T87.

Knihu si můžete objednat zde.

Nahoru

Komentáře