Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Classic Show Brno 2015: Tuzemský výkvět


15.04.2015

Jirka Cejpek se ohlíží za letošním ročníkem již tradiční brněnské výstavy veteránů a současně prodejního veletrhu.

Nevím, jestli to máte podobně jako já, ale tuším, že pokud nevládne u vás doma totální anarchie a je vám kladena otázka, kolik času tento rok budete trávit na veteránských srazech, jste nuceni si sepsat menší či větší seznam akcí, kde nesmíte chybět. Tento seznam následně prolétnete pohledem, připravíte si pečlivé argumenty, poznámky, vysvětlivky a předstoupíte před svoji družku, která vás chtě, nechtě utluče argumenty, že to co jste si sepsal a zredukoval na minimum, je vlastně stále obsáhlé a že zájezd k moři by byl lepší pro oba. Prý to prospívá pleti a též vaší senné rýmě. Teď přeháním, ale pojďme se podívat na první bod v mém seznamu akcí.

Česká veteránská scéna patří k těm, které dokážou a umí uspořádat kvalitní show, o které se dlouho po jejím uskutečnění povídá. Na brněnskou akci jsem se dlouho těšil neb jsem v minulosti slyšel jen samé superlativy z veteránských plátků, ale také od známých, kteří na show vystavují. Mé celkově těšení umocnil také fakt, že zde bude prodejní výstava fotografií Viléma Heckla. Ten kdo netuší, kdo tento velikán byl, doporučuji navštívit a nastudovat obsah webových stránkách www.vilemheckel.cz, které provozuje jeho dcera Helena.       

Návštěvu brněnské show jsme naplánovali s přítelkyní na sobotu jako celodenní výlet. Nedá se říci, že by má milá byla velkým fandou staré techniky, ale ráda se též pokochá a tak mě zajímal její nestranný názor na celou akci. To, že jsme na správném místě, nám potvrdil již z dálky vítající Fiat Dino, který parkoval za vřelého vytáčení motoru před budovou Richarch Adam Gallery. Po zakoupení vstupenky jsme vešli bránou do docela jiného světa, kde druhé velké uvítání, trochu oficiálnější, nám bylo zprostředkováno prvním brněnským vozidlem Omega z roku 1923.

Celý výstavní prostor byl velice přehledně uspořádán a samotné místo Adam Gallery se skvěle hodí k pořádání takových to akcí. Na jedné půlce výstavního prostoru se prezentovaly dílny, které se zabývaly zejména renovacemi a prodejem náhradních dílů na historická vozidla a rozhodně nemohla chybět ani ukázka jejich práce. V tu chvíli jsem si uvědomil, jaký jsem hrozný břídil na rozdíl od všech těch šikovných lidí. Ano, umím na svém Fiátku 600D a jawce udělat některé pozitivní zásahy, ale podle mě je někde něco špatně, když mi po každé mé servisácké etudě, zbude několik šroubků a podložek. Na moji obranu musím říci, že se nevzdávám a věřím v co nejmenší počet v další hře se šroubky.

Na straně druhé byly též renovační dílny, avšak ty se spíše věnovaly motocyklovým renovacím, a ač se cítím býti duší spíše autař, nejvíce času jsem strávil právě u motorek. Mohl bych se zde rozepsat, jaké dílny se prezentovaly, ale o tom to vůbec není, vše lze dohledat na božském internetu a na oficiálních stránkách www.classicshow.cz. Největší zážitek jsem si odnesl z celkové atmosféry, který byl umocněn přátelským přístupem všech zúčastněných. Zaujala mě již zmíněná výstava fotografií V.Heckela, obrazy s automobilovou tématikou, ale také Salón první republiky, ze kterého mi přítelkyně pořídila čapku, děkuji! Velice elegantní dámy a šarmantní pánové tvořili důležitý prvek celé akce. Jejich kostýmy byly vidět na každém kroku a úsměvy, které rozdávali kolemjdoucím vám zpříjemňovali již tak hezký den. Pro moto nadšence byla připravena ke shlédnutí zlatá miliontá Jawa, čerstvě renovovaný četnický automobil Škoda 104 nebo velice zajímavý projekt sportovního automobilu s laminátovou karoserií, který byl postaven v Karose Vysoké Mýto. Sobotní program vyvrcholil pokřtěním knihy „Wikov“.Publikace se skládá ze tří samostatných dílů a je určena především milovníkům této značky. Na celkem osmistechpadesáti stránkách se dozvíte mnoho o historii automobilů a traktorů, ale také o architektuře.

Nahoru

Komentáře