Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Neskutečné: zkušební dráha na střeše automobilky Fiat


19.01.2015

K autmobilovým dějinám neodmyslitelně patří nejen samotná auta a lidé kolem nich, ale třeba také továrny, kde jednotlivé skvosty vznikaly.

Jednou z takovýchto legendárních fabrik je bezesporu historická turínská budova společnosti Fiat z roku 1916. Co je na ní zvláštního? 

Mladý architekt Matté Trucco zvolil zcela revoluční uspořádání pětipatrové výrobní haly umístěné v turínské čtvrti Lingotto. Suroviny a polotovary na výrobu nových vozů byly zaváženy do skladů v přízemí železobetonové budovy, o patro výše začínala výrobní linka, po které se auta dle postupu montáže posouvala do stále vyšších pater, až nakonec skončila na parkovišti unikátní zkušební dráhy o celkové délce jednoho kilometru a šířce patnácti metrů. Své první metry jízdy zde okusily miliony vozů osmdesáti různých modelů koncernu Fiat.

Lingottská továrna byla svého času největší automobilkou na světě a slavný Le Corbusier se o ní vyjádřil jako o "jedné z nejpůsobivějších průmyslových staveb" nebo o "inspiraci pro městskou industriální výstavbu". Pro potřeby moderního autoprůmyslu přestávala továrna v průběhu sedmdesátých let postupně vyhovovat, ještě předtím zde ale vznikly jedinečné záběry pro film Italian job z roku 1969 se třemi vozy Mini. Posledním vyrobeným autem, které se před definitivním uzavřením továrny v roce 1982 svezlo po klopeném oválu byla Lancia Delta.

Po zániku výroby automobilů byla budova postupně konvertována na mnohoúčelový veřejný prostor. Někdejší zkušební ovál na střeše dnes slouží jako místo konání společenských akcí a coby turistická atrakce. Podobné dráhy existovaly ještě v belgickém Nessonvaux a v budově firmy Chrysler v argentinském Buenos Aires.

T_ZImfAxOu0

Nahoru

Komentáře