Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Už zítra na tradiční závod Zbraslav - Jíloviště!


05.09.2014

Již tuto sobotu se koná 47. ročník jízdy historických vozidel Zbraslav - Jíloviště, který pořádá pražský Veteran Car Club.

Veteran Car Club Praha si při svém založení v roce 1967 jako jeden z úkolů stanovil, připomínat slavné podniky naší minulosti, Závod do vrchu Zbraslav – Jíloviště a 1000 mil československých. Šedesáté výročí prvního startu hned v příštím roce se stalo příležitostí k uspořádání první Jízdy pravidelnosti historických vozidel do vrchu Zbraslav - Jíloviště. Trať musela být ukončena nad obcí Baně, kde stará dobříšská silnice byla nahrazena novou rychlostní komunikací, po té se vozidla vracejí zpět na parkoviště. Od té doby se Jízda pořádá každý rok, vždy první sobotu ve školním roce, dopoledne jsou vozidla vystavena na náměstí, v jednu hodinu průjezd zahajovacího vozu uzavře trať pro běžný provoz  a  na  tři hodiny jí uvolní pro veterány. Letos už se jede 47. ročník, to už je pořádný kus práce, těžko spočitatelné množství spokojených diváků i předvedených vozidel.

Parkoviště na náměstí ve Zbraslavi zaplňují každý rok nejrůznější stroje, základ tvoří vozidla Československé výroby, různé typy Tatra, Škoda, Praga, Aero, Walter, Jawa, ČZ, Manet, nechybějí vozidla vyrobená ještě před začátkem minulého století, unikáty vyrobené jen v několika kusech i novější vozy, které dříve narození obdivovali jako poslední výkřik techniky. Zajímavá byla v roce 2011 účast skupiny deseti členů Svazu závodníků veteránů na vozech kategorie F3, převážně s motory Wartburg, vyrobenými a používanými v šedesátých letech.

K účasti jsou připuštěna všechna vozidla, která jsou podle pravidel FIVA označena jako historická. Program jízdy se od počátku nezměnil, ráno je přejímka vozidel, obvykle v divadle J. Kašky, dopoledne jsou vozidla vystavena na náměstí.Ve 13.00 průjezd policejního vozu uzavře trať pro běžný provoz a otevře program pro veterány. Dál už vše pokračuje podle zaběhnutého pořádku, někdy je zvláštní předváděcí jízda, start podle kategorií, projetí prvního kola a start do druhého kola tak, nikde nesmí dojít ke zdržení. Do 16.00 musí být trať opět otevřena pro běžný provoz, do páté hodiny spočítány výsledky a předány ceny a účastníci se rozjedou do svých domovů. Na pořadatele zůstává poslední úkol, uklidit parkoviště, složit a připravit k odvozu všechna naše zařízení.

Program: 

08.00 - 11.00     přejímka vozidel – Zbraslav, Divadlo J. Kašky

09.00 - 13.00     výstava vozidel - Zbraslav, náměstí

11.30 - 12.00    přivítání starostou a rozprava s jezdci

13.10                start jízdy - Zbraslav, náměstí

13.00 - 16.30     jízda do vrchu Zbraslav - Jíloviště

17.00                vyhlášením výsledků Zbraslav, náměstí

Nahoru

Komentáře