Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Paul Newman: Závodník s nejmodřejšíma očima


02.07.2014

Nejen Stevem McQueenem živ je milovník motoristické klasiky. Pojďme si připomenout skvělého herce, který v roce 1979 obsadil druhé místo ve skutečném závodě 24 hodin Le Mans.

Slavný rodák (1925-2008) z amerického Ohia známý z mnoha báječných filmů jako Frajer Luke, Butch Cassidy a Sundance Kid, Podraz, Pevnost Apačů v Bronxu nebo Barva peněz po střední škole nastoupil vojenskou službu s nadějí, že se stane válečným pilotem. Při vstupní prohlídce odhalili lékaři jeho barvoslepost, takže se musel s létáním rozloučit a svoji lásku k adrenalinu proto časem přesměroval k rychlým autům.

 

Do přímého kontaktu se světem závodních kol přišel v roce 1969 při natáčení snímku "Winning" a zůstal jim věrný takřka až do své smrti. V sedmdesátých letech uváděl v televizi svůj vlastní seriál o automobilové historii, především se však se vší vervou vrhl do víru automobilových závodů. Prvního vítězství dosáhl v roce 1972 na dráze v Connecticutu a další úspěchy záhy následovaly v různých amerických sériích včetně závodů monopostů. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let závodil s japonskými vozy Datsun, a postupem času sám vlastnil či spoluvlastnil několik závodních stájí. Obrovského mezinárodního úspěchu dosáhl v roce 1979, když ve trojici s Rolfem Stomelenem a Dickem Barbourem dovezli ve 24hodinpvém závodě v Le Mans Porsche 935 do cíle na druhém místě v absolutním pořadí! V roce 1983 pak spolu s Carlem Haasem založili známý tým Newman/Haas racing, který v následujících dvou dekádách sklízel úspěchy v seriálu IndyCar/ChampCar. Do závodní historie se významně zapsal také v roce 1995, kdy byl coby sedmdesátiletý součástí vítězné posádky ve čtyřiadvacetihodinovém závodě v Daytoně. Na stejné trati se o deset let později jeho závodní kariéra také uzavřela. Modrooký herec samozřejmě řadu automobilních skvostů také vlastnil, přičemž mezi jinými vyniká třeba známá vestavba osmiválce do Volkswagenu Brouk.    

Nahoru

Komentáře