Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Aviatická pouť: nejen auty živ je veteránista!


10.06.2014

U nás v redakci jsme toho názoru, že člověku, který má opravdu rád stará auta nemůže být cizí ani setkání s historickou lodí, lokomotivou nebo pořádným éroplánem! Právě proto jsme navštívili tradiční aviatickou pouť v Pardubicích.

Program Aviatické pouti je koncipován jako velkoprostorové divadlo na zemi i ve vzduchu. Ztvárňuje scény z dějin aviatiky a slavné válečné scény. Učinkují nejlepší piloti a slavná letadla. Vše je také doplněno pyrotechnickými efekty a spousta pozemní techniky včetně komparsu v dobových kostýmech a uniformách. 

Pardubická Aviatická pouť, pořádaná na letišti v Pardubicích od roku 1991, patří společně s CIAF – Czech International Air Fest v Hradci Králové k nejvýznamnějším přehlídkám letectví a letecké akrobacie v Česku. Akce připomíná úspěchy české a československé aviatiky a vývoj letecké techniky od prvních pokusů Ing. Jana Kašpara ovládnout české nebe až po současnost. Bohatý program se neodehrává jen ve vzduchu, ale i na zemi.

Podtitul letošního ročníku nesl název Rytíři nebes a zcela určitě každého napadne, že alespoň jedna komponovaná scéna měla mít námět v dobách první světové války, jejíž sté výročí zahájení připadá na letošní rok. Velká válka se stala také prvním konfliktem, kde bylo ve větší míře využito letectvo.

Bohužel, přesných létajících replik z tohoto období je ve světě jako šafránu a v letošním roce stého výročí od vypuknutí války je o ně mezi organizátory evropských leteckých akcí velký zájem. Přesto se v první komponované scéně ze západní fronty divákům představil, vedle českých UL replik, i plnohodnotný trojplošník Fokker Dr.I z Německa.  

Zkrátka pěkná podívaná a velké množství přátelských lidí zajímajících se o historii techniky jako celek.

Nahoru

Komentáře