Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Jaguar E-Type znovu do výroby!


27.05.2014

Tradiční automobilka z anglického Coventry postaví šest zbrusu nových modelů E-Type v legendární odlehčené závodní verzi Lightweight. Nevěříte?

Jaguar E-Type není nutné dlouze představovat. Jak už to tak ale u legend bývá, i výroba tohoto skvostného roadsteru je opředena řadou mýtů. Pro nasazení do závodů bylo nutné udělat na sériovém voze značné úpravy, aby mohl vůz lépe bojovat především s italskou konkurencí. Za tímto účelem vzniklo v letech 1963 a 1964 12 exemplářů modelu Lightweight. Od standardního vozu se Lightweight v první řadě odlišoval nižší hmotností, které bylo dosaženo použitím celohliníkové karoserie. Váha vozu tak nepřesáhla jednu tunu. Další úpravou prošel šestiválcový motor o objemu 3,8 litru, který nyní dával výkon přes 300 koní. Pro odlišení od normálního vozu E-type bylo před čísla podvozku přidáno písmeno S. Interiér byl zredukován, posíleny byly také brzdy a úzké diagonální pneumatiky byly nahrazeny širšími. Pro zlepšení aerodynamiky upravil Malcolm Sayer splývavou záď vozu s názvem hard-top. Takto upravený vůz soutěžil např. v Le Mans, kromě vítězství Grahama Hilla v Oulton Parku v roce 1961 nikdy ovšem nedosáhl výraznějších úspěchů, kterými by navázal na své slavné předchůdce z padesátých let.

 

Výrobce původně zamýšlel postavit 18 exemplářů, z neznámých důvodů však vzniklo pouze 12 aut, z nichž se do dnešních dob dochovalo 11 kousků v přibližné hodnotě 3 – 4 miliony liber. Jaguar se letos rozhodl historický rest napravit a postavit přesně podle původní specifikace „chybějících“ šest aut. Výroba bude samozřejmě probíhat ručně a nové vozy budou po všech stránkách na vlas odpovídat svým kolegům vzniklým před padesáti lety. Vzhledem k náročnosti výroby a vysoké exkluzivitě by se cena měla pohybovat okolo jednoho milionu liber.

 

Dostavba šesti E-Typů je pilotním projektem širšího záměru na vybudování Jaguar Heritage centra na Browns Lane v Coventry, kde se dříve Jaguary vyráběly a kde do roku 2012, kdy bylo zbořeno, stávalo i tovární muzeum. Vzniknout by zde mimo jiné měla špičková restaurátorská dílna pečující o staré skvosty s divokou kočkou ve znaku. Jen víc takových zpráv!

Nahoru

Komentáře