Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

ClassicAuto Motor a Sport Classic

Chci inzerovat
Vydáváme
magazíny

Zemřel nejpomalejší jezdec formule 1 všech dob


11.05.2014

V minulých dnech nás nejen motoristická média zahrnovala žalozpěvy souvisejícími s dvacátým výročím tragické smrti nejlepšího jezdce formule 1 všech dob. My si památku Ayrtona Senny připomeneme později a trochu jinak, dnes ale zavzpomínejme na postavu ze zcela opačné strany startovního roštu.

Minulou neděli v požehnaneném věku 92 let zemřel kanadský závodník Al Pease. Jeho jméno vám toho asi moc neřekne a popravdě řečeno se není moc čemu divit. Alův pozoruhodný životní příběh přesto stojí za připomenutí.

eddc0f7cfed288db395c681bd82bae2f.png

Victor „Al“ Pease se narodil roku 1921 ve Velké Británii. Do Severní Ameriky se přestěhoval po 2. světové válce a usadil se v Kanadě, kde v padesátých letech začínal se závody sportovních vozů, aby záhy přešel na monoposty. Země javorového listu patří k pravidelným hostitelům Velké Ceny, před příchodem dynastie Villeneuvů na scénu se však nikdy nemohla pochlubit pilotem konkurenceschopným i na mezinárodním poli. Nebohý Al Pease se účastnil se tří Velkých Cen Kanady Formule 1 v letech 1967-1969, nikdy však nebyl klasifikován jako jezdec, který by některý ze závodů dokončil, nebo snad dokonce získal mistrovské body. Jeho účasti lze cynicky označit zkratkami známými z výsledkových tabulek: 1967 - NC (not classified), 1968 - DNS (did not start) a 1969 - DSQ (disqualified). Převedeno do lidské řeči, při své první účasti vzdal závod 43 kol za vítězi, o rok později do závodu vůbec nenastoupil kvůli problémům s motorem svého monopostu Eagle - Climax a nejbizarnější vystoupení si ponechal na svoji závěrečnou účast v ročníku 1969, kdy byl jako jediný jezdec v historii Mistrovství světa diskvalifikován pro příliš pomalou jízdu a blokování rychlejších jezdců. V době, kdy mu maršálové ukázali černou vlajku, urazil Pease 22 kol, zatímco vedoucí závodníci měli "odpracováno" už 46 okruhů. Na jeho obranu nutno říci, že vůz Eagle s motorem Climax, byl opravdu mizerný, i tak je ale Peasův "výkon" obdivuhodný.

b92de9216b4630698de35a07277ec5a6.png

Ve Formuli 1 si tedy Pease moc velké uznání nevydobyl, ale úspěšný byl v domácích šampionátech. Vítězil v závodech a získal i tituly v kategoriích, jako například kanadský šampionát silničních závodů. Ještě koncem 80. let jezdil v závodech veteránů a byl významnou postavou kanadského motosportu. 

Nahoru

Komentáře